Yeni Moda Zayıflama Programı Paleo Diyeti

Yeni Moda Zayıflama Programı Paleo Diyeti ile sizlerde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kilo problemi yaşayan pek çok insan çareyi hemen düzenli bir diyet programına başlamak da bulur. Şu an en çok tercih edilen diyet türü olan paleo diyeti, mağara diyeti olarak da bilinmektedir. Bu diyet sayesinde sağlık sisteminiz en üst düzeye çıkacak ve kalp damar hastalıkları riskini olabildiğince azaltacaksınız. Uzmanlar tarafından belirtilen görüşlere göre kilo verme konusunda en etkili yöntem paleo diyeti. Mağara döneminde yaşayan insanların resmedilmiş hallerini, filmlerde bizlere yansıtılan hallerini elbette görmüşsünüzdür. Hiçbiri kilolu değil ve hareket etmeyi yaşam biçimi olarak benimsemiş kişilerdi. O zamanlarda yemekleri hazır olmadığı için avlanmak, bitki toplamak zorunda kalan insanlar sürekli hareket halindelerdi. Sizde yediğiniz sağlıksız yemekleri bir kenarı bırakarak atalarımız gibi beslenmeye başlamalısınız. Paleo life ile vücudunuza daha fazla protein, taze sebze ve meyveler alacaksınız. Şeker, tuz ve undan da uzak duracaksınız.

Paleo Diyeti Önerileri

Bol protein: Batıdaki beslenme sistemine göre protein grubu günlük ihtiyacın %15’ini oluşturmaktadır. Mağara devrinde ise bu oranın %20 ila %35 arasında olunduğu bilinmektedir. Modern çağda da proteini bol bol tüketmek diyete yardımcı olacaktır.

Glisemik endeksi az düşük karbonhidratlı besinler: Paleo diyetinde karbonhidrat kaynağı olarak kullanılan meyve ve sebzelerin içerisinde nişasta bulunmamaktadır. Yeni Moda Zayıflama Programı Paleo DiyetiGünlük kalorinin de %35 ila 45’i arasındaki miktar karbonhidratlar sayesinde sağlanıyor. Glisemik endeksi düşük olan bu gıdalar kan şekerinin yavaş düşüp yavaş yükselmesini sağlıyor. Bu sayede tokluk hissi daha uzun süre hissediliyor.

Yüksek lif: Sağlıklı beslenme konusunda liflerin önemi oldukça büyük ancak tam tahılları tüketmemeniz gerekiyor. Sebzeler, tam tahıllara göre 8 kat, rafine edilmiş tahıllara göre de 31 kat daha fazla tahıl içermektedir.

Omega 3 ve Omega 6 dengesi: Paleo ile zayıflama konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da Omega 3 ve Omega 6 dengesidir. Omega 6’nın içeriğinde çoklu doymamış ve trans yağlar bulunmaktadır. Omega 6’yı hayattan çıkararak tekli ve doymamış yağlar olan Omega 3’e ağırlık vermelisiniz.

Potasyuma ağırlık verin: İşlem görmemiş taze gıdaların içeriğinde bulunan potasyum değerleri sodyum değerlerine göre 5 kat daha yüksektir. Başta kalp ve böbreklerin düzgün çalışmasını sağlayan potasyum az alındığı takdirde kalp hastalıkları ve kalp krizine neden olduğu biliniyor.

Asit ve alkali dengesi: Hayat boyunca asit ağırlıklı beslenmek kas kaybına, kan basıncının yükselmesine neden olmaktadır. Asit; et, balık, peynir, tahıllar; alkali; sebzeler ve meyveler. Bu ikisinin oranına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Paleo Diyetinde Tüketilmesi Gereken BesinlerTaş Devri Diyeti

 • Taze sebze ve meyveler
 • Yağlı tohumlar
 • Organik yumurta
 • Sağlıklı bitkisel yağlar
 • Deniz ürünleri ve doğada serbest dolaşan hayvan eti

Paleo Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

 • Baklagiller
 • Tam tahıllar
 • Nişasta bulunan ürünler
 • Tuz ve rafine gıdalar
 • Süt ürünleri

Paleo Diyeti Örnek Menü

Paleo diyeti yapanlar hareketsiz ve beslenmesine dikkat etmeyen insanlara oranla daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Vücuda alınan sağlıklı besinler sayesinde hastalıklara karşı dirençli olurlar.

Kahvaltı Öğünü

 • Kahvaltıda omlet tüketmelisiniz. İçerisine biber, mantar, soğan, brokoli gibi sebzeler ekleyerek hem Omega 3 değerini hem de lezzetini arttırabilirsiniz.

Ara Öğün

 • Mevsim meyveleri ya da mevsim sebzelerini tüketin.

Öğle Öğünü

 • Bu öğünde en sevdiğiniz yeşillikler ile salata yapabilirsiniz. Üzerine de yağlı tohumlardan olan badem veya ceviz ilave edebilirsiniz. Salatanızın içerisine deniz ürünleri de ekleyebilirsiniz. Hazırlayacağınız bir ton balıklı salata öğle öğününüzü gidermenizde size yardımcı olacaktır.

Ara Öğün

 • Paleo diyet uygulayanlar için ara öğünlerin önemi büyüktür. Ara öğünler tokluk hissiyatını arttırır. Bu ara öğün de ise elma ve ceviz gibi besinler tüketebilirsiniz.

Akşam Öğünü

 • Taze sebzeleri tercih edebilirsiniz. Buharda pişireceğiniz brokoli ve havucun yanında yapacağınız yağsız tavukgöğsü de harika bir akşam yemeği tercihi olacaktır.

Taş devri diyeti ile sizde sağlığınızı koruyun ve daha uzun yaşamak için ilk adımları vakit kaybetmeden atın.

 

3 Yorumlar

Yorum Yapın