Vitaminlerle ilgili bilmedikleriniz

Vitaminlerle ilgili bilmedikleriniz

Vitamin Nedir?


vitaminVitaminler hücresel metabolik reaksiyonlar için çok az miktarları yeterli olan, eksikliklerinde bazı sorunlara neden olan organik bileşiklerdir. İnsan vücudu tarafından ya hiç yapılamamakta ya da yeterli miktarda yapılamadıkları için besinlerle dışarıdan sağlanmaları gerekir. Bir kısım vitaminler besinlerde aktif şekilde, bazıları da pro-vitamin olarak bulunur. Pro-vitaminler vücutta aktif hale dönüşürler. Genelde vitaminler erime özelliklerine göre yağda ve suda eriyen olarak iki gruba ayrılır.
Suda eriyenler; C ve B grubu vitaminler toksik değillerdir ve idrar yolu ile atılırlar, vücutta depolanmaları az olduğu için gereksinim fazladır.
Yağda eriyenler; A, D, E, K toksik olabilirler ve depolanabilirler.


A VİTAMİNİ

a vitamini

Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır,enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Gözler, büyüme, üreme, kemik, diş gelişimi,cilt, tırnak ve saç sağlığı için gereklidir.
A vitamini içeren besinler :
Balık, karaciğer, süt ve süt yağı, yumurta sarısı, sebze(havuç, kabak, biber, brokoli) ve meyveler(kayısı,kuşkonmaz,maydanoz,ıspanak, havuç,kereviz, marul, portakal, erik, domates)


C VİTAMİNİ

Vitaminlerle ilgili bilmediklerinizC vitamini insanlar için zorunlu bir besindir. İnsan ve gelişmiş bütün canlıların hücrelerinde bulunan C vitamini hücrenin çalışması için görev yapar.İnsan vücudu kendiliğinden C vitamini üretemediğinde besinlerle dışarıdan almak zorundadır.Kemiklerde, dişlerde, diş etlerinde ve kan damarlarındaki vücut hücrelerinin büyümesi ve güçlenmesinde yardımcı,yaraların kapanmasını sağlayan enzimlerin oluşumunda etkili,kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji üretimi ve strese karşı etkilidir ,çocuklarda büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar.

C vitamini içeren besinler :
Kivi,turunçgiller,lahana,kabak,maydanoz,ıspanak,soğan,domates.


D VİTAMİNİ

Vitaminlerle ilgili bilmediklerinizBağışıklık sistemini,kasları,kemik ve dişleri kuvvetlendirir, kalp atışını düzenlenmesinde etkilidir. Vücuda besinler yoluyla provitamin-D şeklinde alınır ve güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür.

D vitamini içeren besinler :
Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar.


E VİTAMİNİ

e vitaminiKan hücre hemolizini önleyerek aneminin önlenmesi, organizmada oluşan oksijen içeren serbest radikalleri etkisizleştirerek kanser oluşum riskini azaltma. Katarakt oluşumunu geciktirme. Hücre yapısını koruyan ve yaraların iyileşmesini hızlandıran E vitamini çok güçlü bir antioksidandır.

Kanser ve damar sertliğine karşı koruyucu, bağışıklık sistemini destekleyici, göz sağlığı için vazgeçilmezdir. Bağışıklık sistemimini güçlendirdiği gibi cildi de güzelleştirir. Alzheimer hastalığından korunmada destekleyicidir.
E vitamini içeren besinler :
Günlük yiyeceklerde yeterli miktarda bulunur:
tahıllar,lahana,ıspanak,pırasa,marul gibi yeşil sebzeler, tereyağı,zeytinyağı,yumurta,fasulye,kırmızı et,fındık,ceviz,beyaz et ,domates ve patates.
“Bir avuç fındık günlük E vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayabilir.”


K VİTAMİNİ

k vitaminiKanı pıhtılaştırır.

K vitamini içeren besinler :
Lahana, karnıbahar, ıspanak ve soya fasulyesi


B2 VİTAMİNİ

b2 vitaminiSinir sistemi, deri ve gözleri korur. Normal büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Enfeksiyon, alkolizm, yanık, mide ve karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılır.

B2 vitamini içeren besinler :
Yeşil yapraklı sebzeler,badem, peynir, tavuk, sığır eti, böbrek, buğday.


B5 VİTAMİNİ

b5 vitaminiVücutta depolanamayan ve suda eriyen bir vitamindir. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için gereklidir. Eksikliğinde deride yaralar, saç dökülmesi, sinir sistemi bozuklukları gibi belirtiler görülebilir.

B5 vitamini içeren besinler :
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasülye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır,


B6 VİTAMİNİ

b6 vitaminiHormon, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri, ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Seratonin yapımında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol birikimi,böbrek taşı oluşumuna engel olur. Adet öncesi gerginliğin tedavisinde kullanılır.

B6 vitamini içeren besinler :
Muz,avakado,tavuk,patates,ıspanak,bezelye,havuç,yumurta,balık,kepekli ekmek ve kuruyemişler


B12 VİTAMİNİ


b12 vitaminiNormal büyüme gelişmede, sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

B12 vitamini içeren besinler :
Muz,avakado,tavuk,patates,ıspanak,bezelye,havuç,yumurta,balık,kepekli ekmek ve kuruyemişler

 

7 Yorumlar

  1. güzel bilgiler var

  2. macide mesaj:

    çok işime yaradı teşekkür ederim

  3. çook güzell di çok beğendim sitenizi teşekkür ederim işime yaradı

  4. bilgileriniz guzel ama arka plana biraz bi sey ler katmalisiniz fazla sade olmus elinize saglik

  5. büşra mesaj:

    Bence bilgiler cok güzel cok işime yaradıda ama keske eksikliginde neler oldugunuda yazsaydınız …

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*