Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu Tarifi

Öncelikle turşuyu yapacağımız kabı belirliyoruz. Açıkçası turşularımı olabildiğince küçük kavanoz ya da şişelere kurmaya çalışıyorum. Bu şekilde büyük şişede yapıp sürekli turşumun hava almasını engellemiş oluyorum. Eve marketten aldığınız pet şişeleri atmayıp turşu yapmak için değerlendirebilirsiniz. Ben genelde 1 litrelik şişelere turşu kuruyorum ve şişeler küçük olduğundan şişeyi açtığım zaman kısa sürede de tüketmiş oluyorum.

Bazıları elma, maydonoz, nane kullanarak aroma katmayı seviyor. Dilerseniz siz de kullanabilirsiniz. Ancak ben açıkçası aroma kullanmayı fazla sevmediğimden tercih etmiyorum.

salatalık-turşusu

Tarifi:
Salatalıklarımızı güzelce yıkıyoruz ve saplarını kesiyoruz.
Turşu yapacağımız şişenin dibine 6-7 adet nohut, 4-5 diş sarımsak, 6-7 adet limon tuzu ve 1-2 adet acı biber koyuyorum. (2-3 adet tatlı yeşil biber de ekleyebilirsiniz. Sonra yıkadığım salatıklardan çok sıkı şekilde şişeye dizmeye başlıyorum. Resimlerden de gördüğünüz salatalıkları dizdikçe ara ara sarımsak ekliyorum. Şişenin yarısına kadar doldurduğum salatalıkların üzerine yine sarımsak ve 1 adet acı biber koyuyorum.Ardından salatalıklarımı sıkı bir şekilde şişeye dizmeye devam ediyorum. şişenin en üstüne sarımsak ve 1 adet acı biber ve dilerseniz 2-3 adet tatlı yeşil biber ekleyebilirsiniz. Üzerine 3-4 parmak olacak şekilde üzüm sirkesi ve 1 çay kaşığı toz şeker koyalım. hazırladığımız turşu suyumuzu de üzerine dökerek şişemizin ağzını sıkıca kapatılım.

3-4 hafta sonra turşuyu afiyetle yiyebilirsiniz.

Turşu suyunun hazırlanması:
Şişenizin boyutuna bağlı olarak göz kararı kadar suyu bir kaba koyalım. Üzerine biraz kaya tuzu ekleyerek suyun içinde çözülene kadar karıştıralım. Tadına bakarak tuzunu ayarlayabilirsiniz. Hazırladığımız tuzlu suyu turşu şişemize döküyoruz.

Turşu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey; salatalıkların şişeye çok sık şekilde dizilmiş olmasıdır.

Ek bilgi: Aynı tarif ile lahana turşusunu da yapabilirsiniz. Lahana turşusu yapılırken havuç elenmesi turşunun daha lezzetli olmasını sağlar.

Kendi yaptığınız turşu tariflerinizi paylaşmak isterseniz sitemizde yayınlayabiliriz.
Denediğiniz tariflerimiz ile ilgili yorumlarınızı bekleriz.

2 yorum

  1. Küçük salatalıklar ile çok güzel olan turşu tarifi. Biz onlara tirbişon diyoruz, tirbişon turşusu küçük olduğundan çok daha pratik hazırlanıyor ve yemek daha güzel oluyor.

Bir cevap yazın