Olumlu Düşüncenin Psikolojiye Etkilerini Biliyor musunuz

Olumlu Düşüncenin Psikolojiye Etkilerini Biliyor musunuz?

Düşünce tarzının, insan hayatında neleri değiştirdiğini hiç düşündünüz mü? Düşünce özgürlüğü, biz insanların tabiatında vardır. Düşünmek hayatımızdaki en bağımsız özgürlüktür. Hiç kimse bu özgürlüğümüze zincir vuramaz. Çünkü yaratıcının bize bahşettiği o nimeti ondan başka kimse elimizden alamaz. Belki inandırıcı gelmeyecek size ama siz bile kendi düşüncelerinize engel olamazsınız. Yalnızca yönünü değiştirebilirsiniz. İsterseniz kendi üzerinizde canlı deneyini yapın! İşte size fırsat, kendinize emir verin! “Ben beş dakika hiç düşünmeden duracağım” diye, işte o an “inanın ki ne düşünmeyeceğinizi” düşünürsünüz.

   Düşünce, bir insanın en güçlü ve en zayıf yanınıdır. Peki, tek bir unsur, bir insanı nasıl hem çok güçlü hem de çok zayıf yapabilir? Çünkü düşünceler, barındığı insana göre şekil alır. O şekli vermekte yine o insanın elindedir. Psikolojik problemlerin ana sebeplerinden biride düşünce sistemidir. Bir kişinin psikolojik çöküşünün ana sebebi, “olumsuz düşünce” olur. Yine o kişinin psikolojik sorunlardan arınmasının ana sebebi, “olumlu düşünce” olur. İkisinde de düşünce sistemi ön plandadır. Başta da söylediğim gibi düşüncelere kimse engel olamaz. Sadece kişinin kendisi düşüncenin yolunu değiştir. Kişi üzerinde uygulanan psikolojik tedavide aynen bu şekilde gerçekleşir. Kişinin iradesini kullanarak, “olumsuz düşüncelerinin yolu, olumlu düşüncelere çevirir.” Böylece negatiflikle beslenen kişi artık hayata pozitif bir bakış sergiler. Peki, bu sorunları aşmayı, kişi nasıl başarır. İşte tedavi esnasında uygulanan sistem sırasıyla şunlardır;

  • >>Umut yetiştirip, hedef biçerek,<<
  • >> Öz güven duygusunu geliştirerek,<<
  • >>Düşünce sisteminin, özgürlüğünü kullanarak,<<
  • >> Herkesi yönetmeden önce, kendisini yöneterek, <<
  • >>Kendisine verdiği sözün, bir başkasına verdiği sözden daha önemli kılarak,<<
  • >>Olumsuz düşüncelerden kurtulup, olumlu düşünme sistemini benimseyerek,<<
  • >>Düşüncelerin arzuları yönlendirmesi ile değil, arzular ile düşünceleri yönlendirerek,<<

Olumlu Düşüncenin Psikolojiye Etkilerini Biliyor musunuz

  Bu sistem ile kişinin psikolojik sorunlardan arınması ve hayatını değerini anlaması kolaylaşır. Sayılan tüm bu maddeler ise olumlu düşüncenin eseridir. Bırakın insanları olumlu düşünce bitkileri bile etkiler. İsterseniz ikinci canlı deney olarak da bunu deneyelim. İki bitki alıp, iki farklı mekana koyarak, her gün belli bir saatte, biriyle olumlu ve diğeri ile olumsuz konuşun! En fazla bir ay içerisinde aradaki farkı anlayacaksınız. Çünkü biri solarken diğeri yeşerecektir.

Peki, soruyorum size;

  • Bir bitkiyi kendi düşünce tarzınızla yeşertip soldura bilen insan evladı, bu sistemle başka neler yapabilir?
  • Bir bitki bu kadar etkileniyorsa düşünce tarzından, bir insan ne kadar etkilenir?

  Bizlerin varoluşunu sağlayan yaradan, bizlere inanılmaz bir güç bahşetmiştir. Bu gücü olumlu ya da olumsuz kullanmayı da yine insan evladının, arzu ettiği tercihine bırakmıştır.

Bir cevap yazın