Obezite

Obezite

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu haline gelmeye başladı. Sağlık harcamalarında büyük bir paya sahip olan obezitenin neden olduğu hastalıkların önlenmesi için obezitenin tedavi edilmesi gerekir. Obezite bir hastalıktır. Obezite hastası bu durumun bir hastalık olduğunu kabullenmek durumundadır.

[ File # csp5751103, License # 1467423 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / pixelbrat

Obezite hastalığı vücuda taşıyabileceğinden fazla yük bindirir. Aşırı kiloların herhangi bir faydasını gören yoktur. Hareketi kısıtlayan estetik görünümü bozan, aynalarla küsmeye neden olan, sosyal aktiviteleri engelleyen ve insanın çevrece alay konusu olup dışlanmasına neden olan Obezite; sağlığı da tehdit eder. Kişisel öz güveni tahrip eder.

Obezitenin bir hastalık olduğunu kabul etmeyen binlerce insan hala hallerinden memnun olarak gemilerinin bir buz dağına doğru yavaş yavaş yol aldığından habersizler. Aşırı kiloları fazla da dert etmeyen bu insanlar özellikle 35-40 yaşından sonra çok ciddi hastalıklarla karşılaşırlar. İşte o hastalıklardan bazıları:

  • Diyabet
  • Hipertansiyon
  • Kalp damar hastalıkları
  • Karaciğer hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Damar tıkanıklığı

Yukarıda sayılan tehlikeli hastalıklar bir obezite hastası olan ve böyle yaşamaya devam etmekte ısrar eden bütün insanların kaderi gibidir.

Bu kaderin rotası değiştirilebilir mi?

İnsan istedikten sonra başarılamayacak hiçbir iş yoktur. Obezite ile mücadelede insanın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi başarının anahtarı olacaktır. Bir obezite hastası hiçbir faydası olmayan ama birçok zararı olan obezite ile mücadele etmeye karar vermelidir. Karar aşaması çok önemlidir. Karar verildikten sonra azimle bu kararın takip edilmesi ve bir an için mücadeleden vazgeçilmemesi 3-5 ay gibi bir sürede mucizeler yaratabilir. 3 ayda 40 kilo veren azimli insan sayısı az değildir. Bu insanlar hep aşırı kilolarının geçici olduğunu hatırda tuttular. Sağlıklı yaşamayı özlediler ve gerçekten istediler. Kabaran iştahlarını bastırdılar. İradelerini sonuna kadar korudular.

İradesini ortaya koyarak kilo vermeyi başaramayan tek bir insan bile yoktur. Fakat burada sorun iradeyi ortaya koyma kararlılığının olup olmamasında yatar. Samimiyet en gerekli şeydir. Samimice verilmeyen kararların ertesi gün unutulacağı açıktır. Bu durum kişiyi kısır döngü ile baş başa bırakır. Daha içe kapanık, asosyal, iradesiz ve işe yaramaz hissetmeye başlar. Her samimiyetsiz deneme işleri biraz daha zora sokar.

Az ye Çok Yürü

Ünlü kadim Hindistan yogilerinden Sri Yükteswar Guruji der ki; acıkmayı anlayabilirim, ama oburluğu asla!”

Bu söz ne kadar derin ve etkileyici bir sözdür. Acıkmak; anlaşılabilir bir ihtiyaçtır ve giderilmelidir ama oburluk asla müsamaha gösterilmemesi gereken bir olgudur. Obezite hastalığından kurtulmak yüksek matematik formüllerine gerek yoktur. Formül basitçe az ye çok yürü olarak ifade edilebilir. Bu formül ile zayıflamak kilo vermek mümkün.

Az yediğimizde vücudumuz harcamak için önce karbonhidratlara saldıracaktır. Karbonhidrat bitince de yağları yakmaya başlayacaktır. Yağlar usul usul erirken az yemeye ve çok yürümeye devam ederek süreci hızlandırabilirsiniz…

 

Bir cevap yazın