Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları: Kökeni Kafkasya’ya dayanan kefir kısaca fermente edilmiş süt olarak da geçer. Kefir inek, koyun ve keçi gibi hayvanların sütünden hazırlanabilir.
Sütten daha fazla bakteri içerir ve sindirime daha fazla yardımcı olur.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin en önemli faydası sindirime yardımcı olmasıdır. Laktobasiller (sindirme yardımı olan bakteriler) açısından zengin olan besin, sindirim sorunları çekenler, kabızlık ve hazımsızlık problemleri yaşayanlar için oldukça iyi bir içecektir.

Yüksek miktarda kalsiyum içeren kafir, kemik ve diş yapısının korunmasına yardımcı olarak dişlerin çürümesine engel olur.

Bakınız: En çok kalsiyum içeren besinler..

İçerdiği fosfor sayesinde enerji verir ve hücre gelişimine yardımcı olur.

Bakınız: En çok fosfor içeren besinler..

Sütten daha fazla probiyotik bakteriler bulundurur ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, sindirim sisteminde bulunan mikrop ve bakterilerin temizlenmesine katkıda bulunan kefir, mide ülserine yol açan “helikobakter pilori” adlı bakteriyi öldürerek vücudu temizler. Aynı zamanda antibiyotik özelliği de vardır. Kefirin içerisinde bulunan B12, B1, bitoin ve K vitaminleri vücudun genel sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Kefirin Faydaları

Kefirin Zararları Nelerdir

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle kefir kilo almanıza sebep olabilir. 1 bardak kefirin içeriğinde 150 kalori bulunmaktadır ve 8 gram da yağ içermektedir. Eğer diyet yapıyorsanız kefir alırken içeriğinin az yağlı ya da yağsız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kefir fazla tüketimde ishal gibi sorunlara da yol açmaktadır.

Kefirin yararları ve daha sağlıklı bir bünye için kefiri de önerilen miktar kadar kullanmalısınız.

Unutmayın bebeğinize kesinlikle kefir içirmeyin..

Bir cevap yazın