Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Her mevsim ve her ayın kendine göre özelliği vardır ve bu özellikler balığın kalitesini, lezzetini ve miktarını etkiler.

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Ocak-Şubat

’’Ocak ayında hamsi yağlı olur. Mezgit, çinekop, palamut, tirsi, zargana ve istavrit gibi balıklar ise lezzetlerini korur ve denizlerimizde bol miktarda bulunur. Şubat ayında ise hamsi yağını ve lezzetini kaybettiğinden hem lezzetini hem ilgimizi kaybeder. İlgimizden yoksun kalan hamsi ise denizlerimizi terk eder ve Azak Denizi’ne doğru yol almaya başlar. Hamsinin yerini ise kalkan balığı doldurmaya çalışır. Bu aylarda istavrit, zargana ve mezgit balıkları sofralarımızı süslemeye devam eder.’’

 

Mart

Mart ayının favorisi tırsi, kalkan, kefal ve barbunyadır. Bu ayda bol miktarda tutulur ve çok lezzetlidir. Mezgit, zargana ve istavrit de sofralarımızı süsler.

 

Nisan

Nisan ayının favori balıkları kalkan ve barbunyadır, bu ayda bol miktarda tutulur ve bu balıkların en lezzetli zamanıdır, ’’Eskina, karagöz, mezgit, istavrit bu ayda da bol miktarda tutulur. Nisan ayında eşkina da en az kalkan kadar lezzetlidir.’’

 

Mayıs

’’Mayıs ayında kalkan, barbunya ve iskorpit balıkları bol miktarda çıkar. Mezgit ve istavrit yine bizimledir.

 

Haziran

Haziran ayıyla birlikte denizlerimizdeki balıklarda azalmaya başlar. Mezgit, levrek ve barbunya çıkar. Haziran ayının favorisi yağlanıp lezzetlenen karagözdür.

 

Temmuz

Temmuz ayı balığın en kıt olduğu aydır. Levrek, çipura, mezgit ve istavrit azalmakla birlikte yine sofralarımızı süsler.

 

Ağustos

Ağustos ayıyla birlikte ise çingine palamudu sezonu açılır. İskorpit, izmarit, zargana, mezgit ve istavrit sofralarımızı süsler.

 

Eylül

Eylülde palamut, lüfer tezgahlarda yavaş yavaş görünür. Tirsi, izmarit, mezgit, barbunya, istavrit, zargana bol miktarda çıkar.’’

 

Ekim

Ekim ayında, yaz mevsimini Karadeniz’de geçiren balıkların Marmara’ya göçe başlar, ’’Bu nedenle balık bol miktarda çıkar. Palamut ve lüferin yağlanıp lezzetlendiği dönemdir. Ayrıca çinekop, eşkina, levrek, mezgit, barbunya, istavrit, zargana balıkları da bol miktarda çıkar’’ dedi.

 

Kasım

Kasım ayında ’’sofraların gülü, balıkların şahı, gönüllerin sultanı, güler yüzlü’’ hamsi aramıza katılır. Lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit balıkları da bol miktarda çıkar.

 

Aralık

Aralık ayında hamsi, palamut, lüfer, çinekop, kalkan, barbunya, mezgit ve istavrit bol ve lezzetlidir.

 

Balık türleri ve pişirme şekilleri konusunda daha fazla bilgi için Fevzi Çimşit in kitaplarını öneririz.

 

2 Yorumlar

  1. yaz geldi balık bitti 🙁

  2. Öykü Kurtarıcı mesaj:

    Ağustosa giriyoruz arık yavaş yavaş çoğalır inşallah balıklar.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*