Fasulye Turşusu Tarifi

Fasulye Turşusu Tarifi

Tarifimiz ile sizde evinizde fasulye turşunuzu yapabilir ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Evinizdeki temizlik ve hijyeni hiç bir yerde bulamazsınız ve piyasadaki birçok üründe katkı maddesi olduğu söyleniyor. Bu yüzden mümkün olduğunca hazır gıdalardan uzak durmaya çalışalım..

Gelelim fasulye turşusu tarifimize..

Fasulye turşusuna koyacağımız suyu bir gün önceden kaynatıp soğumaya bırakın, miktarını kullanacağınız kaba göre göz kararı ayarlayabilirsiniz.

Fasulye Turşusu Tarifi

Fasulyeleri yıkayıp ayıklayın.
Bir tencereye su koyup kaynamaya başlayınca fasulyeleri ilave edin.
Fasulyelerin rengi hafifçe döndükten sonra kevgir yardımı ile alıp, bir tepsiye koyuyoruz ve fasulyelerin soğumasını bekliyoruz.

Turşuyu yapacağımız şişenin dibine 3-4 diş sarımsak, 1-2 adet acı biber koyuyoruz, soğuyan fasulyeleri boşluk kalmayacak şekilde şişeye diziyoruz. Fasulyeleri dizerken ara ara 2-3 diş sarımsak ekliyoruz. Şişeye fasulyeleri sıkı şekilde dizdikten sonra en üstüne, sarımsak ve 1-2 adet acı biber ve 1 çay kaşığı şeker ekliyoruz. Fasulye turşusuna diğer turşular gibi sirke koymuyorum ben ama dilerseniz siz 1 çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

Bir gün önceden kaynatıp soğuttuğumuz suyun içine kaya tuzu ekleyerek tuz çözülene kadar karıştırıyoruz. Ardından tuzlu su ile şişeyi dolduruyoruz. Şişenin kapağını iyice kapatıp turşumuzu 2-3 hafta serin bir yerde bekletiyoruz.

Kendi yaptığınız turşu tariflerinizi paylaşmak isterseniz sitemizde yayınlayabiliriz.
Denediğiniz tariflerimiz ile ilgili yorumlarınızı bekleriz.

2 yorum

  1. Fasulye turşusunu ilk defa sizin sitenizdeki tarif ile deneyeceğim. Daha önce normal turşu yapmıştım. Küçükken annem ile bunu yaptığımızı hatırlıyorum. O keser ben şişelere doldururdum.

Bir cevap yazın