Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları

Avustralya’da yapılan bir araştırma, düzenli siyah çikolata tüketiminin enfarktüsün önlenmesindeki yararlarını doğruladı

Bitter Çikolatanın Faydaları

Avustralya Melbourne’deki Monash Üniversitesi’nde 2 bin 13 kişi üzerinde yapılan ve British Medical Journal’de yayımlanan araştırma, yoğun kakao içeren çikolatanın belirgin etkilerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, günde en az yüzde 70 kakao içeren 100 gram çikolatayı 10 yıl boyunca tüketmenin, 10 bin kişide 70 ölümcül ve 15 ölümcül olmayan kalp vakasını engellediği ortaya çıktı. Araştırma ekibinin başındaki Ella Zomer, elde ettikleri sonuçların, kalp ve damar hastalığı riski yüksek olan kişilerde siyah çikolatanın, ilaç tedavilerini tamamlayıcı ya da alternatif olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, elde ettikleri verileri, çikolatının sağlık için faydalarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılan diğer araştırmalarla mukayese ederek bir modelleme oluşturdu. Buna göre çikolata; stres ile kalp-damar, kanser ve bazı kronik hastalıkların riskini azaltan kuvvetli anti-oksidan “polifenol” açısından zengin bir gıda maddesi olarak göze çarpıyor.


Bitter Çikolatanın Faydaları’nı hatırlayın ve biraz daha acı bir tadı olsa da tercihiniz Bitter Çikolata’dan yana olsun..

Sağlıcakla kalın..

 

Yorumlar

  1. Aytaç Kaba mesaj:

    acı diye hiç sevmezdik, madlen çikolataları hatırlasanıza sütlü olanlar biter, bitter çikolatalar kalırdı..
    şimdi tam tersi olacaksa bana gün doğdu demektir, tüm sütlü çikolatalar bana kalır:)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*