8 Maddede Depresyondayım Ne Yapmam Gerekiyor

8 Maddede Depresyondayım Ne Yapmam Gerekiyor ?

    Depresyonda olduğunun farkında olan bireylerimiz, genel ortalamalar sunucunda azınlıkta bulunan kesimdir. Kişi eğer depresyon yaşadığının farkında ise bu büyük bir gelişme demektir. Çünkü asıl tehlikeli olan depresyonda olduğu halde bunun farkında olmayan ya da olduğu halde tedavi için direten kişidir. Peki, depresyon belirtileri nedir? İşte depresyon belirtilerinden bazıları sırasıyla şunlardır;

 • >>   Hızlı karakter değişimi,<<
 • >>  Yalnız kalma arzusunun artması,<<
 • >>   Sürekli endişeli tavır, benimsenmesi,<<
 • >>  Aynı anda hem gülüp hem de ağlayama arzusu,<<
 • >> En küçük bir problemde, öfkeli tavır sergilenmesi,<<
 • >>  Sürekli olumsuz düşünerek, kendisine psikolojik işkence etmesi,<<

Yukarıdaki belirtileri sıklıkla yaşayan bireylerimizin, ileride ruhsal bakımdan ciddi problemler yaşamaması için bu belirtileri ciddiye alıp, bir an önce önlem alması gerekmektedir. Aksı takdirde psikolojik çöküş yaşar ve bunun bedelini herkesin en değerlisi olan, “zaman” ile öder. Zaman kaybı yaşaması demek, o zaman diliminde yaşanan bütün güzelliklerin kaybedilmesi demektir. Bu kayıp ise geri getirilemez ve kişiyi o andan mahrum bırakır.  Peki, bu kayıpların yaşanmaması için ne yapılmalıdır? Kişinin bu soruyu çözebilmesi için ilk önce şu; “Depresyondayım ne yapmam gerekiyor?” sorusunu çözmelidir.

8 Maddede Depresyondayım Ne Yapmam Gerekiyor

8 Maddede Depresyondayım Ne Yapmam Gerekiyor Sorusunun Çözüm aşaması ise sırasıyla şunlardır;

 1. >> Kendisini depresyona iten o sorunu bulmalıdır.
 2. >> O sorunun onun kedisi için neden bu kadar ciddi bir problem doğurduğunu düşünmelidir.
 3. >>Kendine değer vermeli ve onu depresyona iten o sorunun, kendisinden de önemli olmadığına inanmalıdır.
 4. >>Durumunun farkına vardıktan sonra, öz güven duygusunu uyandırmalı ve kendi irade gücüne inanmalıdır.
 5. >>Olumsuz düşüncelerden kurtulup, onun yerine olumlu düşünerek kendisine ruhsal vitamin deposu yapmalıdır.
 6. >>Geleceğe dair hayallerini tazelemeli ve o hayallerin gerçek olması için mücadele etmelidir. Tabi ki bu mücadeledeki ilk aşaması olan depresyonu, yenilgiye uğratmak olduğunu unutmamalıdır.
 7. >>Kendisinden başka hiç kimseye ihtiyacı yoktur. Benliğindeki gücü kullanarak hayata dair yapacağı başarıları çizelgesini şimdiden hazırlamalıdır.
 8. >>Son olarak bir uzmana giderek ne kadar güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu kanıtlamalı ve İnancını taze tutmalıdır.

      Dikkatinizi çekerim, bir uzmana danışmak en son maddede ve en son aşamadır.

Sizce, neden?

   Bütün depresyonların ana sebebi, kişinin kendisini küçük görmesi ve öz güven eksikliğidir. Soruları kişin kendisi üretebiliyorsa, cevaplarını da mutlaka üretir. Bir uzmanın, sizi geçireceği evreler zaten yukarıdaki maddelerden ibarettir. Kişi bütün bunları yapabilecek güce zaten sahiptir. Yeter ki düşünce sistemini, kullana bilsin. Unutmayın! “Hayat tarzının değişimi, düşünce tarzının değişiminden geçer.”

  Kendine değer vermek ve kendini sevmek her insanın başarabileceği bir unsur değildir. İnsan kendinden başka her kese her şeye değer verir. Oysaki kendisi olmasa verebileceği bir değer de olmaz.

Bir cevap yazın